Wrażliwe zęby

0
Wrażliwe zęby

Doświadczasz nagłego, ostrego bólu zębów, zwłaszcza podczas spożywania gorących i zimnych napojów? Najprawdopodobniej masz nadwrażliwe zęby. W takim przypadku, pewne czynności, takie jak szczotkowanie, jedzenie i picie, mogą powodować ostry, tymczasowy ból zębów. Wrażliwe zęby są zazwyczaj wynikiem uszkodzonego szkliwa lub odsłoniętych korzeni zębów.

 

Dlaczego zęby stają się wrażliwe?

Twoje zęby są chronione przez twardą warstwę zewnętrzną zwaną szkliwem, która chroni zębinę w koronowej części zębów. Nadwrażliwość pojawia się zawsze, gdy zębina traci ochronną warstwę szkliwa, która wystawia zakończenia nerwowe na działanie gorących, zimnych, kwaśnych lub lepkich pokarmów, powodując ból i uczucie wrażliwości.

 

Czynniki powodujące wrażliwość zębów

Żeby uniknąć nieprzyjemnego bólu wrażliwych zębów należy zwrócić uwagę na sposoby pielęgnacji zębów, ich stan i spożywane przez nas produkty. Poniżej przedstawiamy listę 9 najprawdopodobniejszych przyczyn nadwrażliwości zębów.

 

 1. Zbyt intensywne szczotkowanie zębów.
 2. Kwaśne potrawy, takie jak pomidory, sok pomarańczowy, wino, napoje bezalkoholowe, marynaty, fermentowane potrawy i sery, sos pomidorowy, cytryna, owoce kiwi i cytrusy.
 3. Zgrzytanie zębami, wiele osób robi to nieświadomie podczas snu.
 4. Pasty do zębów z nadtlenkiem wodoru w składzie.
 5. Używanie płynu do płukania ust, o wątpliwym składzie (na bazie chemikaliów).
 6. Choroby dziąseł.
 7. Kamień nazębny.
 8. Niektóre zabiegi stomatologiczne.
 9. Urazy zębów - pęknięcia, uszczerbki.

 

 


5 wskazówek, które pomogą poprawić stan Twoich zębów  i zapobiec wrażliwość

 1. Codzienne szczotkowanie - prawidłowe szczotkowanie zębów dwa razy dziennie przez dwie minuty przy użyciu pasty do zębów, która nie zawiera dużej ilości materiałów ściernych, wybielaczy lub nadtlenku wodoru, może pomóc zmniejszyć powstawanie nadwrażliwości zębów.
 2. Szczoteczka z miękkim włosiem - używaj szczoteczki z miękkim włosiem, są tak samo skuteczne jak te z twardszym, a przy tym łagodniejsze dla szkliwa naszych zębów.
 3. Nici dentystyczne - codzienne stosowanie nici dentystycznej, może pomóc pozbyć się płytki nazębnej przy linii dziąseł i między zębami.
 4. Stosowanie diety o niskiej zawartości kwasów - dieta o niskiej zawartości kwasów w żywności i napojach również pomaga zapobiegać nadwrażliwości zębów.
 5. Zielona herbata - zielona herbata jest kolejnym produktem znanym z korzystnego wpływu na nasze zdrowie. Stosowano ją w profilaktyce nowotworowej i badaniach nad zdrowiem układu krążenia, ze względu na jej działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Zielona herbata może również pomóc w utrzymaniu zdrowia jamy ustnej.

 

Dokonanie kilku niewielkich zmian w codziennej rutynie, w tym nawyków związanych z pielęgnacją jamy ustnej i tego, co jesz i pijesz, może poprawić stan nadwrażliwych zębów. Ważne jest również, aby regularnie odwiedzać dentystę, nawet (a zwłaszcza!) wtedy, kiedy nie odczuwamy żadnego dyskomfortu czy bólu. Dbajmy o nasze zęby, tak, żeby posłużyły nam jak najdłużej!

Pamiętaj o stosowaniu wyłącznie BEZPIECZNYCH środków wybielających zęby. Wszystkie sprawdzone i przebadane w laboratorium produkty znajdziesz w SKLEPIE.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium