SSANIE OLEJU

0
Ssanie oleju kokosowego

Ssanie oleju jest naturalnym, starym ajurwedyjskim sposobem czyszczenia jamy ustnej. Metoda ta zyskała swoją popularność ponieważ usuwa toksyny, wybiela zęby oraz pozytywnie wpływa na cały organizm.

Czym jest ssanie oleju?

 

Ssanie oleju oznacza płukanie ust olejem. W ten sposób oczyszczamy jamę ustną, poprzez rozpuszczanie “brudu”. Najczęściej używa się oleju kokosowego, ale inne oleje, takie jak olej z nasion słonecznika czy olej sezamowy, również sprawdzą się w tej praktyce. Zabieg ten bardzo łatwo włączyć do codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Nie wymaga specjalnych narzędzi ani dużych nakładów finansowych, a samo ssanie oleju jest nieskomplikowane.

W internecie można znaleźć mnóstwo pozytywnych opinii osób, które stosują tą metodę z powodzeniem od lat. Świeżość w jamie ustnej, bielsze zęby, złagodzone podrażnienia i stany zapalne, przeciwdziałanie powstawaniu płytki nazębnej, właściwości antybakteryjne (w tym zwalczanie bakterii odpowiedzialnych za powstawanie próchnicy), to plusy regularnego ssania oleju.

 

Który olej wybrać?

 

Najbardziej popularnym olejem do wykonywania zabiegu jest olej kokosowy i na nim się skupimy. Olej kokosowy jest olejem wysoce przyswajalnym. Ma wiele korzyści dla zdrowia, w tym zmniejsza stany zapalne i zwalcza szkodliwe bakterie. Jest on również jadalny, więc nie stanowi zagrożenia dla higieny jamy ustnej.

Korzyści płynące z ssania oleju kokosowego mogą obejmować:

 

1 - Zabijanie szkodliwych bakterii w ustach

W jamie ustnej znajdują się setki bakterii, z których niektóre są szkodliwe i mogą prowadzić do próchnicy zębów, powstawania nieświeżego oddechu i chorób dziąseł.

Według badania przeprowadzonego w 2016 roku, ssanie oleju może zmniejszyć liczbę bakterii znajdujących się w ślinie i pomóc w utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej. Autorzy stwierdzili, że olej kokosowy jest bezpieczną alternatywą dla chlorheksydyny, która jest składnikiem niektórych płynów do płukania jamy ustnej.

 

2 - Redukcja nieświeżego oddechu

Nieświeży oddech jest na ogół spowodowany niewłaściwą higieną jamy ustnej, odkładaniem się warstwy “brudu” na języku, infekcjami lub chorobami dziąseł wynikającymi z gromadzenia się bakterii. Płukanie jamy ustnej olejem może być skutecznym, naturalnym sposobem na pozbycie się nieświeżego oddechu i może działać tak samo, jak tradycyjne płyny do płukania ust.

 

3 - Zapobieganie powstawaniu ubytków

Ubytki powstają w wyniku gromadzenia się bakterii, złej higieny jamy ustnej i spożywania zbyt dużej ilości cukru. Płytka nazębna może również powodować powstawanie ubytków poprzez tworzenie na zębach powłoki z bakterii, śliny i cząstek jedzenia, które mogą uszkodzić szkliwo. Ssanie oleju zmniejsza liczbę szkodliwych bakterii w jamie ustnej, co może pomóc w zapobieganiu powstawania ubytków. Poza szczotkowaniem zębów i nitkowaniem, może to być kolejny sposób na osiągnięcie optymalnego stanu zdrowia jamy ustnej.

 

4 - Zmniejszenie stanów zapalnych i poprawa zdrowia dziąseł

Bakterie w płytce nazębnej mogą prowadzić do zapalenia dziąseł, które jest powszechną chorobą, charakteryzującą się zaczerwienieniem, obrzękiem i zapaleniem dziąseł.

Olej kokosowy może łagodzić stan zapalny oraz zmniejszać płytkę nazębną, co z kolei może pomóc w zapobieganiu wywołanemu przez nią zapaleniu dziąseł.

 

5 - Wybielanie zębów

Chociaż nie ma dowodów naukowych potwierdzających, że ssanie oleju kokosowego wybiela zęby, to jednak setki tysięcy osób stosujących tą metodę, sugeruje, że może on usuwać przebarwienia z powierzchni zębów.

 

Ryzyko i zachowanie ostrożności

 

Wypróbowanie tej techniki nie jest bezpieczne dla osób z alergią na orzechy kokosowe lub olej kokosowy (lub na inne składniki olejów, np. sezam). W przeciwnym razie, nie ma innego ryzyka.

 

Jak ssać olej?

Przepłucz usta wodą

Łyżkę oleju kokosowego, najlepiej organicznego i tłoczonego na zimno, wkładamy do ust i pozwalamy mu się rozpuścić. Następnie ssiemy przez minimum 10 minut (jeżeli jesteś osobą początkującą i masz problemy z utrzymaniem oleju w ustach, postaraj się wytrzymać chociaż 5 minut lub rób przerwy - wypluj olej, odsapnij i powtórz zabieg). Rozprowadzamy olej po całej jamie ustnej, zębach, dziąsłach i podniebieniu. Po skończeniu, wypluj olej do śmieci. Należy unikać plucia do zlewu lub toalety, ponieważ może to doprowadzić do zatkania. Nie należy również połykać oleju kokosowego.

Lepiej nie szczotkować zębów od razu, aby umożliwić zatrzymanie dobrych bakterii i przywrócenie równowagi mikrobiomu w jamie ustnej.

 

Pamiętaj!

Nie zastępuj mycia zębów ssaniem oleju, ponieważ potrzebujesz pasty do zębów z fluorem, aby utrzymać optymalny stan zdrowia jamy ustnej i chronić zęby przed ubytkami. Sprawdź również, jak dbać o zęby i zapoznaj się z poradami, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium