NITKOWANIE

0
NITKOWANIE

Myjemy zęby rano - rach, myjemy zęby wieczorem - ciach! Rachu, ciachu i po strachu! Nie do końca. Odpowiednia higiena jamy ustnej nie kończy się na ich regularnym szczotkowaniu.

Czyszczenie zębów pastą i szczoteczką to podstawa i pierwszy krok do prawidłowej, codziennej higieny jamy ustnej. Kolejnym krokiem powinno być nitkowanie, o którym często zapominamy, albo wręcz go unikamy.

Dlaczego nitkowanie zębów jest takie ważne?

Nitkowanie nie daje natychmiastowego efektu, ale nici dentystyczne wykonują około 40% pracy wymaganej do usunięcia lepkich bakterii i płytki nazębnej z zębów. Płytka nazębna wytwarza kwas, który może powodować ubytki, podrażniać dziąsła i prowadzić do chorób dziąseł.

Każdy ząb ma pięć płaszczyzn, unikając nitkowania, zaniedbujemy co najmniej dwie płaszczyzny. Używanie nici dentystycznej to jedyny sposób, który pomoże nam dostać się do tej przestrzeni między zębami i ją wyczyścić.

W zadbaniu o czystość przestrzeni między zębami, pomogą nam poniższe akcesoria:

Nici dentystyczne

W XIX wieku nici dentystyczne były wykonywane z jedwabiu. Obecnie większość nici dentystycznych jest wykonana z plastiku, pokrytego dodatkowymi warstwami, takimi jak wosk i środki aromatyzujące. Najpopularniejszy rodzaj nici dentystycznej jest wykonany z nylonu i je można podzielić na woskowane i niewoskowane.

Większość ludzi woli woskowaną nić dentystyczną, ponieważ znacznie łatwiej przesuwa się między zębami. Zazwyczaj jest również cieńsza, co może pomóc w przypadku zębów ułożonych bardzo blisko siebie, z minimalną przerwą. Nici niewoskowane są grubsze, więc mogą być skuteczniejsze dla osób z szerszymi szczelinami międzyzębowymi.

Kolejnym podziałem nici jest ich struktura. Na rynku dostępne są nici jedno lub wielowłókniste. Jak nazwa wskazuje, dzielą się w zależności od ilości włókien wchodzących w skład budowy nici. Nici dentystycznej wykonane z pojedynczego pasma mocnego materiału, może być grubsza, niż nić wielowłókienkowa. Zwykle łatwiej przesuwa się w przestrzeni między zębami oraz nie strzępi się.

Nić wielowłókienkowa jest najczęściej wykonana z nylonu. Jest bardziej wytrzymała nie pęka tak łatwo jak nić z jednego pasma, ale może strzępić się podczas używania. Wszystkie wyżej wymienione nici mogą być w wersji aromatyzowanej.

Nici smakowe, które są raczej kwestią preferencji. Większość osób lubi nić miętową, gdyż zapewnienia uczucie świeżości. Dla dzieci jest wiele innych smaków, takich jak guma balonowa, które mogą zachęcić je do używania nici dentystycznej. Szukając dodatkowych, uzupełniających metod dla osiągnięcia nieskazitelnie białego uśmiechu, możemy sięgnąć po nici wybielające.

Chociaż nie równają się z zabiegami wybielania zębów, mogą pomóc usunąć delikatne przebarwienia. Niektóre rodzaje nici pokryte są ściernymi cząstkami krzemionki, inne mogą być nasączone nadtlenkiem wapnia. Związki te rozkładają złogi śliny i płytkę bakteryjną.

Taśma dentystyczna

Taśma dentystyczna różni się od typowej nici dentystycznej grubością i kształtem. Standardowa nić dentystyczna składa się z cienkiego, okrągłego pasma, natomiast taśma jest grubsza i płaska. Taśma dentystyczna może być pomocna w nauce, ponieważ łatwiej jest ją trzymać.

Wykałaczki dentystyczne - niciowykałaczki

Pakowane po kilkadziesiąt sztuk, przycięte kawałki nici naciągnięte na wykałaczkę. Są idealne dla dzieci, osób starszych i osób o ograniczonej zręczności.

Nitka naciągnięta na plastikową rączkę pozwala dokładnie oczyścić przestrzenie międzyzębowe z zalegających resztek pokarmów oraz osadów. Rączka zazwyczaj jest ostro zakończona i służy jako wykałaczka. Mały rozmiar niciowykałaczek sprawia, że można je zabrać tam, gdzie mogą okazać się przydatne - w szkole, pracy lub przed wizytą w gabinecie stomatologicznym.

Naturalne nici dentystyczne

Jeśli nie lubisz nici plastikowych lub powleczonych chemicznie, istnieją również naturalne opcje. Najczęściej typowa nić apteczna jest pokryta materiałami syntetycznymi na bazie ropy naftowej. Mogą nie być obojętne dla zdrowia, ponieważ toksyny teflonowe mogą być wchłaniane do krwi podczas nitkowania, mogą również mieć zły wpływ na środowisko.

Nici mogą nie wydawać się wielką rzeczą, ale ilość nici sprzedawanej na całym świecie w ciągu roku sumuje się. Mogą być szkodliwe dla gleby, wody i ekosystemów na całym świecie. Alternatywne nici dentystyczne mogą pochodzić z jedwabiu lub produktów roślinnych, które mają minimalny wpływ na środowisko.

Rozwiązania alternatywne

Jeżeli nie lubisz lub nie możesz stosować nici dentystycznej, istnieje alternatywa czyszczenia przerw między zębami. Na rynku dostępne są urządzenia wykorzystujące wodę lub powietrze pod ciśnieniem. Są skuteczne, ale i droższe i znacznie większe niż pudełeczko z nicią dentystyczną.

Od Ciebie zależy jaką metodę wybierzesz. Ważne jest, by zabieg wykonywać prawidłowo, tak by dokładnie wyczyścić przestrzenie między zębami, unikając ranienia dziąseł. Najlepiej umówić się ze swoim dentystą lub higienistką dentystyczną, którzy pomogą dobrać odpowiednią technikę i nici.

Pamiętaj, że regularne nitkowanie zębów jest niezwykle ważne w utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej

O estetykę Twojego uśmiechu zadba zestaw do wybielania zębów Mr.Whitening, który polecamy i jest świetną alternatywą do wybielania dentystycznego.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium