Przeczytaj by nie bać się już nazewnictwa u dentysty

0
Przeczytaj by nie bać się już nazewnictwa u dentysty

Nazwy zabiegów stomatologicznych są dla Ciebie enigmą? W naszym podręcznym słowniczku znajdziesz kilka przykładów najpopularniejszych zabiegów, które wykonują stomatolodzy.

Słownik terminów stomatologicznych 

Ekstrakcja zęba
Polega na całkowitym usunięciu zęba z jamy ustnej. Może nastąpić z wielu powodów, od próchnicy po nachodzące na siebie zęby.

Jak wygląda zabieg?
Podczas zabiegu dentysta wstrzykuje silny środek znieczulający w okolice zęba, by zapobiec odczuwaniu bólu. Następnie za pomocą różnych narzędzi próbuje poluzować ząb przed jego wyciągnięciem. Po usunięciu zęba umieszcza się gazę nad miejscem ekstrakcji, by móc kontrolować krwawienie i gojenie.

Hemisekcja 

Polega na usunięciu korzenia z częścią koronową zęba. Zabieg wykonuje się w przypadku: głębokiej próchnicy, zmian okołowierzchołkowych czy perforacji korzenia.

Jak wygląda zabieg?
Rozpoczyna się od znieczulenia miejscowego zęba. Następnie część przeznaczona do usunięcia jest usuwana za pomocą wiertła od części, która zostanie zachowana. W ostatniej fazie zabiegu odseparowany korzeń wraz z częścią korony zostaje usunięty przez stomatologa za pomocą kleszczy.

Kortykotomia

Celem zabiegu jest ułatwienie przemieszczania się zębów (czyli zmniejszenie oporów kostnych), zmniejszenie bólu wywołanego siłami działającymi na zęby podczas noszenia aparatu. Polega on na podzieleniu kości szczęk na mniejsze bloki, dzięki czemu jesteśmy w stanie przesuwać zęby wraz z otaczającą je tkankę kostną

Jak wygląda zabieg?
Zabieg oczywiście po znieczuleniu rozpoczyna się od nacinania dziąsła, a następnie przy użyciu odpowiedniego urządzenia, nacina się blaszkę kostną. Narzędziem służącym do kortykotomii jest niewielkich rozmiarów piła piezoelektryczna, działająca na zasadzie drgań. Po nacięciu blaszki kostnej, miejsce jest zaszywane.

Inne nazwy zabiegów stomatologicznych

Lakowanie

Jego celem jest zabezpieczenie zębów przed próchnicą. Polega na pokrywaniu specjalnym lakiem bruzd znajdujących się na powierzchni zębów

Jak wygląda zabieg?
Stomatolog dokładnie oczyszcza zęby. Następnie smaruje zęby specjalnym żelem, który wypełnia wszystkie szczeliny.

Kiretaż
Zabiegi mające na celu spłycenie kieszonek dziąsłowych, tak aby nie dopuszczać do nadmiernego odkładania się kamienia nazębnego  

Jak wygląda zabieg?

Kiretaże zamknięte

To zabiegi, które wykonuje się, gdy głębokość kieszonek dziąsłowych nie przekracza 5 mm. 

Cały zabieg polegający na oczyszczeniu kieszeni lekarz przeprowadza, stosując znieczulenie miejscowe. W tym przypadku nie ma potrzeby nacinania dziąsła i odwarstwiania płata śluzowego.

Kiretaż otwarty

Przeprowadza się wówczas, gdy rozmiar kieszonek dziąsłowych przekracza 5 mm. 

To znacznie poważniejsze zabiegi chirurgiczne, bo lekarz musi dokonać nacięcia dziąsła i wypreparować płat dziąsłowy w taki sposób, aby odsłonięta została nie tylko powierzchnia korzenia, ale także głębiej położone tkanki. Następnie oczyszcza się zmienione zapalnie tkanki oraz całą powierzchnię korzenia, aby potem umieścić odsunięty płat dziąsłowy na miejscu i starannie pozszywać ranę.

Skaling

Polega na usuwaniu kamienia nazębnego, który osadza się głównie w okolicach szyjek zębowych

Jak wygląda zabieg?

  • metoda tradycyjna:

Nazwa zabiegu stomatologicznego bierze się od narzędzia, z którego korzysta dentysta - skalera. Oprócz niego, używane są również dłutka, sierpy i motyczki. Jest to jednak metoda przestarzała i bardzo niedokładna, dlatego staje się wypierana przez nowocześniejsze metody.

  • metoda chemiczna:

Dentysta nakłada na powierzchnię zębów 30 proc. roztwór perhydrolu, którego zadaniem jest rozpuszczenie kamienia i wypłukanie jego pozostałości wodą pod ciśnieniem.

  • metoda mechaniczna:

Zęby pacjenta ulegają frezowaniu, w wyniku którego odłupywane są kawałki kamienia nazębnego;

  • metoda laserowa:

Kamień nazębny usuwany jest za pomocą specjalnego lasera;

  • metoda dźwiękowa i ultradźwiękowa:

Kamień nazębny usuwany jest za pomocą fal dźwiękowych lub ultradźwięków

Periodontologia 

Jest profilaktyka i leczenie chorób błony śluzowej jamy ustnej i przyzębia.

Mamy nadzieję, że w pewnym stopniu pomogliśmy Ci z nieznanymi dotąd nazewnictwami.
Pamiętaj, że nie każdy zabieg sprawia nam ból. Obecne czasy dają nam różnego rodzaju znieczulenia, które sprawiają nam komfort podczas przeprowadzania zabiegu. Dlatego dbajmy o nasze uzębienie byśmy mogli zarażać innych naszym uśmiechem. 

Jeśli szukasz innych ciekawych artykułów takich jak: domowe sposoby na wybielanie zębów czy czym jest biała dieta, sprawdź nasz blog lub fanpage gdzie na bieżąco udostępniamy nowe materiały. 

Źródło:

http://www.medonet.pl/
https://optimdent.pl/cennik/ 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium