Efektywność

0
Jak poprawić efektywność i wydajność pracy?

Czy kiedykolwiek miałeś wrażenie, że Twoja lista rzeczy do zrobienia nieustannie się wydłuża? Zrównoważenie życia zawodowego, obowiązków domowych i osobistych relacji, czasem wydaje się niemożliwe. Doba okazuje się za krótka, obowiązki przytłaczające i nawet najprostsze czynności wywołują u Ciebie niepotrzebny stres. Myślisz, że nie dajesz z siebie wszystkiego, że musisz pracować jeszcze ciężej, by kończyć projekty na czas? Nic bardziej mylnego. Pracuj mądrze, nie ciężko. Mr Whitening przedstawia 10 sprawdzonych sposobów, które mogą Ci pomóc nauczyć się zarządzać czasem, niezależnie od tego, czy próbujesz pogodzić pracę z domu z opieką nad dziećmi, znaleźć czas na zrealizowanie marzeń, czy po prostu nie chcesz kłaść się do łóżka zestresowany z głową pełną negatywnych myśli. Powodzenia!

Najlepsze sposoby na poprawienie efektywności i wydajności w ciągu dnia

1. Pobudka

Gdy wstajesz wcześnie, masz więcej czasu na zaplanowanie i zrealizowanie planu. Jeżeli jesteś nocnym markiem, próbuj systematycznie kłaść się do łóżka wcześniej niż zwykle. Przekonasz się, że jest różnica w planowaniu dnia, w zależności od tego czy wstanie się o 7 czy o 11. Nastaw budzik na konkretną godzinę i wstań od razu po włączeniu się alarmu. Nie “wciskaj” drzemek, kilkuminutowe drzemki nie dają żadnego pożytku dla naszego organizmu, a dźwięk alarmu, który dla większości z nas jest nieprzyjemny, powtarzając się kilka razy w ciągu krótkiego okresu, może zwiększyć irytację. Jak z odrywaniem plastra, jedno szybkie pociągnięcie jest mniej bolesne. Rozpocznij dzień od rytuału. Wywietrz mieszkanie, rozciągnij się, poćwicz, posłuchaj ulubionej muzyki, potańcz, zapal kadzidełka, weź orzeźwiający prysznic. Twój rytuał, Twój wybór. Ważne by towarzyszył Ci codziennie.

2. Zjedz śniadanie

Pożywne śniadanie doda Ci energii na sporą część dnia. Zjedz coś dobrego do 30 minut po przebudzeniu lub jeżeli nie jesteś do tego przyzwyczajony przygotuj sobie coś do jedzenia, by było gotowe wtedy, gdy poczujesz głód. Nie będziesz musiał o tym myśleć podczas wykonywania pierwszych zadań. Śniadanie, to naprawdę najważniejszy posiłek dnia. Widziałeś kiedyś samochód jeżdżący bez paliwa? Wydaje mi się, że nie. Nie będąc głodnym skupiamy się na tym, by wykonywać nasze zadania bardziej efektywnie. Jeżeli nie jesteś głodny, nie myślisz o jedzeniu, proste!

3. Ubierz się

Poszedł byś do pracy w piżamie? Noszenie odpowiedniego ubrania, wpływa na twoją motywację! Jeśli masz zadania do wykonania w domu, noszenie piżamy może być kuszące. Natomiast prosty trick, jakim jest założenie ciuchów, sprawi, że poczujesz się gotowy na cały dzień i będziesz bardziej produktywny. To moja sztuczka numer jeden! Ilekroć mam pracę do ukończenia na komputerze lub pracę do załatwienia, ubieranie się zawsze sprawia, że czuję się gotowa i bardziej zmotywowana do wydajnego wykorzystania czasu. Nosząc ubranie inne niż piżama czy dres, nie mam ochoty robić przerw, aby obejrzeć program telewizyjny lub bawić się na komputerze, dopóki nie skończę tego, co muszę zrobić. Spróbuj i przekonaj się, jaką to robi różnicę!

4. Social media

Musisz sprawdzić fejsbuczka czy innego instagrama, ok, zrób to. Poświęć kilkanaście minut na social media, portale z wiadomościami, czy cokolwiek innego, co lubisz robisz przesuwając kciukiem po ekranie telefonu. Następnie zablokuj powiadomienia przychodzących wiadomości i odłóż telefon. Zawrzyj pakt sam ze sobą, że wrócisz do tego po wykonanych zadaniach. Uwierz mi, że przez te kilka godzin, w twoim telefonie, nie wydarzy się nic wartego nieprzegapienia.

5. Planuj

Tak samo jak ważne jest planowanie, równie ważne jest, by robić, to mądrze i rozsądnie. Planując dzień bądź uczciwy wobec siebie i swoich możliwości i pamiętaj, że są rzeczy, które potrzebują mniej lub więcej czasu na ich realizację. Do planowania wykorzystaj kalendarz lub programy dostępne w Internecie, większość z nich jest darmowa. Osobiście wolę kalendarz, który mogę trzymać w rękach i wykreślać wykonane zadania. Dokładne zaplanowanie czasu jest bardzo pomocne w zwiększeniu wydajności! Wynika to z faktu, że nie musisz tracić czasu na zastanawianie się nad tym, co trzeba zrobić, nie zapomnisz też o zadaniach, które można odłożyć na przyszłość. I mała rada, na początek zajmij się zadaniami, których wykonanie sprawia Ci mniej satysfakcji, a te fajniejsze zostaw sobie na koniec.

6. Przestrzeń do pracy

Poszukaj miejsca, w którym nikt Ci nie będzie przeszkadzał. Z odpowiednim oświetleniem/nasłonecznieniem. Zadbaj o wygodę. Zaopatrz się w przekąski i coś do picia, tak by nie musieć opuszczać miejsca pracy. I pamiętaj o rzeczach niezbędnych do wykonania pracy, np. przybory do pisania, telefon, ładowarki. Wyeliminuj rozpraszacze, nie włączaj telewizora. Jeżeli przeszkadza Ci cisza i łatwiej pracować ci z muzyką w tle, włącz ją.

7. Rób przerwy

Wstań, poruszaj się, poćwicz, zrób sobie kawy, herbaty, postój przy otwartym oknie, wyjdź na balkon, zjedz wartościową przekąskę. Odejdź na chwilę od komputera, odstąp od wykonywanej czynności na 5-10 minut.

8. Wykonuj zadania po kolei

Możliwe, że byłeś przekonany, że wykonywanie kilku zadań naraz zajmie mniej czasu, niż wykonywanie ich jedno po drugim. Przez chwilę może się wydawać, że jesteś produktywny, ale w rzeczywistości zwalniasz i nie jesteś w stanie poświęcić odpowiedniej uwagi temu, co musisz wykonać. Skoncentrowanie całej swojej energii na jednym zadaniu, jest w zdecydowanie wydajniejsze. Nie marnujesz czasu, próbując przypomnieć sobie, gdzie skończyłeś, gdzie byłeś w procesie myślowym lub co robiłeś, zanim zrobiłeś coś innego.

9. Czas z bliskimi

Zaplanuj czas z bliskimi. Zdecyduj, czy chcesz sprostać wymaganiom rano, popołudniami lub wieczorami. Może to pomóc w pogodzeniu relacji z rodziną, przyjaciółmi i sobą, a także w zrealizowaniu zaległych zadaniach zawodowych. Bądź w pełni obecny w spotkaniach z najbliższymi. Podczas wspólnie spędzanego czasu nie odbieraj telefonów, nie próbuj niczego uporządkować, po prostu bądź. Niekoniecznie oznacza, to, że musisz spędzać więcej czasu z osobami, na których ci zależy, ale raczej oznacza zmianę sposobu spędzania czasu razem.

10. Nie zapomnij o sobie

Obowiązki obowiązkami, ale nie zapominaj o sobie. Twoje zdrowie psychiczne i fizyczne, dobre samopoczucie owocują osiąganiem celów. W ciągu dnia zaplanuj dłuższą przerwę tylko dla siebie. Poćwicz, poczytaj, oglądnij 100 nieprzydatnych filmików na youtube. Cokolwiek, co daje ci szczęście i powoduje relaks, jeżeli szukasz inspiracji, zapraszam do naszego poprzedniego artykułu: Domowe SPA DIY

Powyższe pomysły na efektywną pracę są idealne dla mnie. Poświęć chwilę czasu na przemyślenie, co zrobić, by czas przeznaczony na wykonywanie obowiązków był możliwie jak najkrótszy i w pełni wykorzystany.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium