Jak dbać o zęby?

0
Jak dbać o zęby? Rady i domowe sposoby

Zdrowe i piękne zęby to marzenie każdego. Codziennie myjemy zęby, pielęgnujemy jamę ustną lecz za każdym razem gdy pójdziemy do specjalisty odnajdzie u nas jakiś ubytek. Wpadamy w szał ponieważ musimy wydać kolejne pieniądze. Przygotowaliśmy kilka porad, jak dbać o zęby, dzięki czemu twoje zęby staną się silniejsze i zdrowsze.

10 sposobów na zadbane zęby

1. Mit: twarde szczoteczki powodem krwawienia dziąseł

To, co widzimy, czasem w umywalce podczas mycia zębów przyprawia nas o dreszcze. Wszyscy nam mówią, że to wina taniej szczoteczki, której włosie jest twarde i pod wpływem naszego mycia powoduje krwawienie dziąseł, lecz tak naprawdę:

"Krwawienie dziąseł jest wywoływane przez płytkę nazębną i nagromadzenie resztek pokarmu" – mówi James Goolnik, wiceprezes Brytyjskiej Akademii Dentystyki Kosmetycznej.

Dopóki nie usuniesz całego nalotu, twoje dziąsła będą krwawić. Proponujemy używać pasty z dużą zawartością fluoru i używać szczoteczki o średnio twardym włosiu.

2. Ograniczmy spożycie cukru

Najbardziej próchnicotwórcze są tzw. cukry zewnętrzne - głównie sacharoza i maltoza. Dodawane są one na skalę przemysłową do wszelkiego rodzaju produktów spożywczych.

Przyczyną próchnicy nie są słodycze, a kwasy produkowane przez bakterie rozkładające cukry. I to właśnie te kwasy uszkadzają szkliwo. Zamiast zjadać cukierki lub czekoladę, wybierzmy zdrowsze alternatywy, np. bakalie, owoce, batoniki musli. Dodatkowo jedzenie słodyczy to jedna z najczęstszych przyczyn nadwagi i otyłości. Dlatego może warto je ograniczyć?

3. Jak szczotkować zęby?

Jeśli zastanawiałeś(-aś) się, jak poprawnie szczotkować zęby, by nie narazić ich na dodatkowe uszkodzenie, ten podpunkt jest dla Ciebie.
Najlepszą i najmniej szkodliwą dla naszych dziąseł i szkliwa techniką jest mycie ruchem okrężnym (główkę szczoteczki ustaw prostopadle do oczyszczanej linii zębów; podczas szczotkowania wykonuj delikatne, okrężne ruchy), bez silnego nacisku na zęby. Każdorazowo powinna trwać ta czynność nie mniej niż 2 minuty.

4. Chroń swoje zęby gumą do żucia

Wiesz, że żucie polepsza higienę twojej jamy ustnej nawet o 35%! To nie jest żart. Jednakże nie każda guma do żucia posiada takie właściwości. Pamiętajmy, by wybrać taką bez zawartości cukru. Żując, usuwasz z zębów płytkę i reszki jedzenia. Ksylitol, czyli słodzik, który polepsza nam smak, również nam pomogą. Odpowiedzialny jest za usuwanie szkodliwych bakterii w jamie ustnej.

5. Kolczyk w języku

Myślisz o zrobieniu kolczyka w języku? Może powodować to spore problemy. Zdrowym zębom nie sprzyja kolczyk w języku. Pocierając zęby, metal może uszkodzić szkliwo.

6. Szczotkowanie po jedzeniu

Niejednokrotnie w szkole bądź od innych starszych osób słyszeliśmy opinie typu "Szczotkuj zęby po każdym jedzeniu", jednakże naukowo udowodniono, że jest to błąd.
Pamiętaj, że szczotkując zęby nie tylko usuwasz niechciane rzeczy ale i te, które są nam potrzebne. By nie utracić naturalny odczyn naszych zębów, powinniśmy szczotkować 30 minut po spożyciu posiłku. Jeśli zrobić to w tym czasie, pozbawisz je ochrony przed działaniem różnych szkodliwych kwasów.

Tak naprawdę najlepiej myć zęby… przed posiłkiem. Dzięki temu pokryjesz szkliwo fluorem, wzmacniając je przed jedzeniem. A po jedzeniu popij wodą, by zneutralizować kwasy w ustach.

7. Używajmy nici dentystycznej

Jest to podpunkt oczywisty, lecz naprawdę ważny. Dzięki nici dentystycznej możemy dotrzeć do niedostępnych miejsc, gdzie nasza szczoteczka nie ma możliwości poradzić sobie z resztkami jedzenia

8. Obgryzanie paznokci

Nadwrażliwość zębów jest efektem uszkodzeń szkliwa lub odsłonięcia się szyjek zębowych. Może powstawać właśnie wskutek obgryzania paznokci lub gryzienia innych twardych rzeczy, np. ołówków czy długopisów.

9. Stres i zgrzytanie

Należy zwalczyć szkodliwe nawyki, takie jak zgrzytanie zębami w czasie snu lub zdenerwowania. Działanie to może prowadzić do ścierania zębów i próchnicy. Pomocne okazać się mogą nakładki, które uniemożliwią zgrzytanie w czasie nocy.

10. Pomóż polskim sadownikom! Jedz jabłka!

Badania uczonych z Colorado State University pokazują, że błonnik zawarty w jabłkach skutecznie pomaga czyścić zęby i dodatkowo masuje dziąsła podczas gryzienia. 

Oto 10 szybkich porad, jak dbać o higienę jamy ustnej. Pamiętajmy, żeby dbać o nasze zęby od najmłodszych lat, ponieważ piękny uśmiech poprawia nasze samopoczucie. Jeśli zastanawiacie się nad zakupem produktów do wybielania zębów, zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty. Polecamy w szczególności zestaw do wybielania zębów czy żele wybielające

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium