TRENING MIĘŚNI SZCZĘKI - Czy to działa?

0
TRENING MIĘŚNI SZCZĘKI - Czy to działa?

Branża domowego fitness jest warta miliony. Wydaje się, że co tydzień pojawia się nowy gadżet, obiecujący "zrewolucjonizowanie treningów" i drastyczną poprawę siły i wyglądu ciała. Jeden z najnowszych trendów obraca się wokół treningów szczęki, a ich zwolennicy obiecują, że te proste, masowo wprowadzane na rynek produkty, mogą wzmocnić mięśnie twarzy i szczękę. 

Jak wiele z tych twierdzeń opiera się na nauce i czy te urządzenia są rzeczywiście skuteczne?

 

IDEA REKLAMY

Pomysł na produkty do ćwiczeń szczękowych jest dość prosty: Wkłada się do ust plastikowe lub silikonowe urządzenie i żuje. Produkt jest miękki, ale zapewnia wystarczający opór, aby umożliwić trening. Reklamy często rozpoczynają się od pytania - dlaczego poświęcasz tyle czasu i pieniędzy na ćwiczenie swojego ciała, a nie poświęcasz żadnego z nich na swoją twarz? Według reklam mięśnie szczęki są jak każdy inny mięsień, więc można je ćwiczyć, co prowadzi do ich rozwoju, zwiększenia siły i wytrzymałości.

 

Masz mięśnie na twarzy i prawdą jest, że używanie produktu do ćwiczeń szczękowych może je powiększyć. Nazywa się to przerostem żwaczy i przebiega w taki sam sposób, jak rozwój innych mięśni (aczkolwiek z różnym skutkiem). Problem polega na tym, że szczęka nie jest jak inne mięśnie, np. biceps. Mięśnie szczęki są wykorzystywany przez cały dzień (rozmowa, jedzenie, ziewanie), podczas gdy mięsień typu biceps, często znajduje się w stanie spoczynku, czyli jest rozluźniony. Ponadto mięśnie szczęki są znacznie ważniejsze dla zachowania zdrowia i ich niepotrzebne obciążenie może spowodować uszkodzenie stawu skroniowo-żuchwowego (TMJ). Nadmierne wykorzystanie tego mięśnia może prowadzić do przewlekłych problemów ze szczęką, takich jak zgrzytanie, zwichnięcie, napięciowe bóle głowy i inne.


Dodatkowo, ćwiczenie szczęki nie zapewni ci bezoperacyjnego liftingu twarzy, jak zapewniają reklamy, a obiecywanie redukcji tkanki tłuszczowej wokół podbródka, jest również bezpodstawne. Nie ma czegoś takiego jak "punktowa utrata tłuszczu". Nie można mieć grubych rąk i nóg, i jednocześnie sześciopaku, tylko dlatego, że robi się 100 brzuszków dziennie. Utrata tkanki tłuszczowej występuje w całym twoim ciele. Jeśli chcesz pozbyć się podwójnego podbródka, na początek zadbaj o zdrową dietę i spalający tłuszcz, trening całego ciała.

 

PODSUMOWANIE

Dla jasności, gadżet do ćwiczeń szczękowych może pomóc rozbudować mięśnie, ale prawdopodobnie przyniesie to więcej szkody niż pożytku. Nie ma dowodów naukowych, które potwierdzałyby działanie którejkolwiek z obietnic producentów. Rzekomo gadżety mają na celu zwiększenie przepływu tlenu do twarzy, co z kolei powinno zmniejszyć oznaki starzenia się. Gdyby tak rzeczywiście było, guma do żucia dawałaby podobne efekty.

Produkty te mogą służyć pewnemu celowi. Jest możliwe, że mogą one przynieść korzyści sportowcom trenującym sztuki walki, gdy są stosowane pod odpowiednim nadzorem, ale nawet wtedy, możliwość wystąpienia skutków ubocznych, prawdopodobnie przeważy nad wątpliwymi korzyściami.

 

Do pięknej szczęki pasuje tylko piękny uśmiech, a możesz go uzyskać przy pomocy zestawu wybielającego zęby. Sprawdź go i daj nam znać o efektach!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium