
Zapewne dobrze wiecie, że do podkreślenia efektu wybielania zębów potrzebne jest wsparcie białej diety. Jeżeli nie wiecie czym jest biała dieta, to polecamy nasz poprzedni wpis o białej diecie, dostępny tu (a nawet jeżeli wiecie, to polecamy przeczytać w celu odświeżenia wiedzy). Dlaczego wracamy do tematu? Dlatego, że chcemy podzielić się z Wami kolejną porcją cennych wskazówek żywieniowych. Biała dieta przepisy? Mówisz, masz! Jedno jest pewne, biała dieta nie musi być nudna!
Biała dieta przepisy - w trosce o stan Twoich zębów
Śniadanie
Naleśniki z białym serem i cukrem pudrem
Przepis na ciasto naleśnikowe chyba każdy ma swój, ale na wszelki wypadek podajemy jeden z naszych ulubionych.
Ciasto:
1 szkl. mleka
1 szkl. wody (do rozcieńczania
2 -2,5 szklanki mąki
szczypta soli
2 łyżki oleju kokosowego (rozpuszczonego)
Mąkę przesiewamy, mieszamy z solą i mlekiem. Dodajemy olej kokosowy i rozcieńczamy wodą do momentu uzyskania właściwej konsystencji. Smażymy na wolnym ogniu by naleśniki zbytnio się nie zarumieniły.
Nadzienie:
kostka białego sera
cukier puder
jogurt naturalny lub śmietana
Ser mieszamy z kilkoma łyżkami jogurtu lub śmietany (wedle uznania) i słodzimy cukrem pudrem (również wedle uznania).
Smarujemy naleśniki nadzieniem, dekorujemy cukrem pudrem i gotowe!
Dla urozmaicenia możemy dodać pokrojonego banana.
Omlet z białek
trzy białka jajek
dwie łyżki mąki pszennej
trzy łyżki mleka
sól do smaku
Białka ubijamy na sztywną pianę i dodajemy pozostałe składniki. Smażymy na wolnym ogniu. Dla urozmaicenia smaku możemy dodać podsmażoną (ale nie spaloną) białą cebulę i/lub ser typu mozzarella.
Koktajl bananowy
2-3 dojrzałe banany
szklanka mleka lub naturalnego jogurtu
Banany z mlekiem lub jogurtem blendujemy i śniadanie gotowe! Jeżeli chcecie by koktajl miał unikatowy smak, zróbcie go na bazie mleka kokosowego. Trochę mniej zdrowa, ale jakże miła dla oka i naszych kubków smakowych jest wersja z bitą śmietaną. Porcję koktajlu udekoruj bitą śmietaną i posyp płatkami migdałów. Nie jest to może zdrowa wersja śniadaniowa, ale może być idealna na deser.
Obiad dla osób będących na białej diecie
Makaron z cukinią
porcja dowolnego makaronu
2-3 cukinie obrane ze skórki
2 ząbki czosnku
pół szkl. śmietany 30%
sól
ser typu mozzarella
Obrane ze skóry cukinie trzemy na plasterki (lub bardzo cienko kroimy). Cukinię dusimy na patelni z niewielką ilością wody. Dodajemy sól i drobno posiekany lub przeciśnięty przez praskę czosnek. Podgrzewamy do momentu wyparowania wody i dodajemy śmietanę i ser. Podgrzewamy kilka minut cały czas mieszając. Do powstałego sosu dodajemy ugotowany makaron. Mieszamy i gotowe!
Zupa krem z białych warzyw i piersi kurczaka
2-3 korzenie pietruszki
1 korzeń selera
1 cebula
biała część pora
1 pierś z kurczaka
sól do smaku
mleko kokosowe, śmietana (opcjonalnie)
Przepis jest prosty jak w prawie każdej zupie. Podsmażamy pokrojone warzywa i zalewamy wodą. Dodajemy mięso z piersi kurczaka, sól i gotujemy do miękkości. Blendujemy, możemy dodać do smaku łyżkę mleka kokosowego lub gęstej śmietany.
Pierogi ruskie
Podobnie jak w przypadku naleśników, każdy na ciasto przepis ma swój ulubiony. Nasz wygląda następująco.
Ciasto
500 g mąki pszennej np. typ 450
pół łyżeczki soli
łyżka oleju - (wprawdzie nie powinno się go spożywać w białej diecie, ale w takiej ilości i w cieście, które będzie gotowane, jest raczej bezpieczną opcją)
szklanka gorącej wody - 250 ml
Nadzienie
300 g białego sera
200 g ziemniaków
(Proporcje sera i ziemniaków mogą być zmienne, w zależności od upodobań. Można również podać pierogi z samym białym serem, w wersji na słodko)
1 cebula
sól
Cebulę podsmażamy (do miękkości, uważamy, żeby nie nabrała brązowego koloru) i mieszamy z przeciśniętymi przez praskę ugotowanymi ziemniakami i białym serem. Dodajemy sól do smaku.
Mąkę przesiewamy, dodajemy sól i olej i mieszamy dodając powoli gorącą wodę. Wyrobione ciasto wałkujemy, wycinamy szklanką kółka, nakładamy na nie łyżeczkę farszu i zlepiamy w półksiężyce. Gotowe pierogi gotujemy w osolonej wodzie przez około 2-3 minuty od wypłynięcia.
Kolacja i przekąski
Sałatka z kalafiora i białka jajek
główka kalafiora
6 jajek
sól
gęsty jogurt naturalny
gęsta śmietana
Surowy kalafior drobno siekamy, lub szatkujemy w malakserze. Jajka gotujemy na twardo. Białka ścieramy na tarce na dużych oczkach. Żółtkami dzielimy się z bliskimi (np. w formie pasty jajecznej na kanapki). Dodajemy sól do smaku, po dużej łyżce jogurtu i śmietany. Mieszamy i sałatka gotowa. Dla urozmaicenia możemy dodać pestki słonecznika lub płatki migdałów.
Bezy
4 białka
200 g cukru
1 łyżka mąki ziemniaczanej
szczypta soli
Białka z solą ubijamy na sztywną pianę. Do piany małymi porcjami dodajemy cukier, mieszamy. Na koniec dodajemy mąkę ziemniaczanej. Układamy niewielki porcje na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i pieczemy w piekarniku rozgrzanym do 120 stopni przez 25 minut, następnie zmniejszamy temperaturę do 100 stopni i pieczemy przez kolejne 45 minut.
Bezy można zjeść same bądź z kremem budyniowym (oczywiście w kolorze białym) lub z serka mascarpone.
Sałatka z makaronu ryżowego
Paczka makaronu ryżowego
Gotowana pierś z kurczaka lub indyka
Korzeń selera
Sól
Makaron przyrządź według instrukcji na opakowaniu. Korzeń selera zetrzyj na drobnej tarce. Ugotowaną pierś można pokroić lub rozdrobnić palcami. Wszystko razem mieszamy, przyprawiamy solą i łyżeczką gęstej śmietany lub jogurtu.
Iga Barczyk
Same pyszności :D
Karolina Papuga
Wszystko brzmi smacznie!