10 ciekawych faktów o szczoteczkach do zębów

0
10 ciekawych faktów o szczoteczkach do zębów

Szczoteczka do zębów: wszyscy posiadamy co najmniej jedną i używamy jej na co dzień. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek nad jej pochodzeniem, znaczeniu lub jej wpływie, np. na środowisko?

 

1. PROWIZORYCZNE SZCZOTECZKI

Starożytni Egipcjanie byli tak samo oddani pielęgnacji jamy ustnej jak my. Używali szczoteczek do zębów wykonanych z gałązek i szczotkowali zęby proszkiem z kruszonych łusek i innych substancji pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Aby odświeżyć oddech, żuli gałązki z pachnących roślin, zioła i inne silnie pachnące substancje.

 

2. PIERWSZE SZCZOTKI ZE SZCZECINĄ

Uważa się, że pierwsza szczoteczka do zębów z włosiem została wynaleziona w Chinach około 500 lat temu. Włosie zostało pobrane z karku dzika i przymocowane do uchwytów wykonanych z drewna, bambusa lub kości.

 

3. WSPÓŁCZESNE SZCZOTECZKI

Ludzie używali szczotek z włosia dzika do, mniej więcej, 1938 roku, kiedy to na rynku pojawiły się szczoteczki z nylonowym włosiem. Pierwsza nylonowa szczoteczka została wyprodukowana pod nazwą Doctor West's Miracle Toothbrush w Stanach Zjednoczonych.

 

4. PIERWSZE ELEKTRYCZNE SZCZOTECZKI DO ZĘBÓW

Amerykańska firma Electro Massage Tooth Brush Company stworzyła pierwszą elektryczną szczoteczkę do zębów w 1927 roku. Natomiast pierwszą, która odniosła komercyjny sukcesu była Broxo Electric Toothbrush, wprowadzona na rynek w 1960 roku. Trzydzieści lat później, opatentowano pierwsze szczoteczki ultradźwiękowe.

 

5. SZCZOTECZKI ELEKTRYCZNE KONTRA SZCZOTECZKI MANUALNE

Szczoteczki elektryczne są bardziej popularne niż zwykłe, a popularność ta wzrasta z roku na rok. Jednak dla niektórych szczoteczka manualna nadal jest jedyną opcją wyboru. Nie ma większego znaczenia, którą wersję wybierzemy, o ile dbamy o zęby regularnie. Minusem, w przypadku używania szczoteczek wykonanych z tworzyw sztucznych, jest zanieczyszczanie środowiska. Zwolennicy szczoteczek manualnych mają opcję zakupu szczoteczek wykonanych z materiałów przyjaznych środowisku, np. z bambusa. Zwolennicy szczoteczek elektrycznych, niestety takiego wyboru nie mają.

 

6. OBRZYDLIWE BAKTERIE

Większość z nas trzyma swoją szczoteczkę do zębów w łazience, często w niedalekiej odległości od muszli klozetowej. Za każdym razem, gdy spuszczamy wodę w toalecie, bakterie mogą “wzbić” się w powietrze i osiąść na szczoteczce. Chyba nie musimy zagłębiać się w szczegóły tych niesmacznych okoliczności. By uchronić szczoteczkę od bakterii, można ją zamknąć w szafce, lub jeżeli jest taka możliwość trzymać ją z dala od toalety. Zawsze, spuszczaj wodę gdy klapa toalety jest opuszczona! Nie polecamy użycia plastikowej nasadki, która może i powstrzyma bakterie przed osadzaniem się na szczoteczce, ale również pozwoli na rozwój już tych istniejących. Twoje usta są pełne bakterii i za każdym razem, gdy szczotkujesz zęby, bakterie przenoszą się na szczoteczkę. Zakładając plastikową osłonkę, uwięzisz te bakterie w ciepłym i wilgotnym środowisku, czyli stworzysz im idealne warunki do namnażania się.

 

7. DZIELENIE SIĘ JEST OK?


Nie w tym przypadku! Eksperci zalecają trzymanie szczoteczki z dala od szczoteczek innych osób. Nigdy, pod żadnym pozorem nie dziel się z nikim szczoteczką! Oczywiste, dlaczego więc o tym wspominamy? Dlatego, że badania pokazują, że jedna czwarta z nas chętnie dzieliłaby się szczoteczką z partnerem lub z dzieckiem. Do tego, od 5% do 10% ankietowanych stwierdziło, że podzieliłoby się nią nawet z przyjacielem lub celebrytą! Grrrr!

 

8. 40 DNI

Przeciętny człowiek spędza około 40 dni na szczotkowaniu zębów, w ciągu swojego życia. To bardzo dużo, ale w rzeczywistości to mnie, niż zalecają dentyści. Jeśli będziesz stosował się do zalecanego przez nich szczotkowaniu zębów przez 2 minuty, dwa razy dziennie, spędzisz 122 dni na szczotkowaniu zębów w ciągu całego życia. Spora różnica, prawda?

 

9. SZCZOTKOWANIE SPALA KALORIE

Jeśli brakuje ci  motywacji do szczotkowania, może przekona Cię to: szczotkowanie zębów spala od 3 000 do 4 000 kalorii rocznie. Wydaje się, że to niezbyt wiele, ale dzięki temu, możesz stracić nawet kilogram rocznie.

 

10. KOSZTY

Najtańsze szczoteczki do zębów kosztują zaledwie kilka złotych i są wykonane z materiałów, takich jak bambus lub plastik. Najdroższe modele kosztują kilkaset dolarów, np. szczoteczka firmy Philips, której cena wynosi 750 dolarów. Możesz także wydać zaskórniaki na tytanową, manualną szczoteczkę do zębów firmy Reinast - jedyne 4 200 dolarów.

Fakt jest taki, że wymienione, horrendalnie drogie szczoteczki, niekoniecznie będą czyścić zęby lepiej niż tańsze, manualne lub elektryczne.

 

Bambusowa szczoteczka do zębów, którą polecamy!

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium